مسیر سایت

مقاله ها

رتبه چهارم بورس به بانک‌ها رسید (1392/03/08)

بانک‌ها، در رده چهارم بین ۱۰صنعت بزرگ بورس قرار دارند. این صنعت با ۱۰شرکت و ۱۴۲میلیارد و ۵۱۷میلیون سهم، ۶۹.۱۰ درصد از بازار سهام را در اختیار خود دارند.

  ارزش بازار این صنعت در ۳۱ اردیبهشت‌ماه از ۲۲۲هزار و ۸۷۳میلیارد ریال گذشت. بانک‌های پاسارگاد، ملت، پارسیان، تجارت، صادرات، اقتصادنوین، کارآفرین، انصار، سینا و پست‌بانک از بانک‌های حاضر دربورس تهران هستند.
در میان این گروه پاسارگاد، با ارزش بازاری نزدیک به ۴۷هزار میلیارد ریال بیشترین ارزش بازار را در این گروه در اختیار دارد. پس از آن بانک ملت با ارزش بازار ۴۴هزار میلیارد ریال در رتبه دوم قرار گرفته است. بانک پارسیان نیز در حالی ۱۳میلیارد برگه سهم دارد که با ارزش بازاری ۳۰هزار میلیارد ریالی رتبه سوم را به‌خود اختصاص داده است. ارزش بازار بانک تجارت هم ۲۴هزار میلیارد ریال است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ بانک صادرات با ارزش بازاری ۲۲هزار میلیارد ریالی، اقتصاد نوین با ارزش بازاری ۱۹هزار میلیارد ریالی، کارآفرین ۱۴هزار میلیارد ریال، بانک انصار ۹هزار میلیارد ریال، بانک سینا ۷هزار میلیارد ریال و پست بانک با ارزش بازاری ۴هزار میلیارد ریالی رده‌های بعدی را به‌خود اختصاص داده‌اند.
  صنعت بیمه نیز در بازار سهام با ارزش بازاری معادل ۸هزار میلیارد ریال ۵نماینده فعال دارد. تعداد سهام شرکت‌های حاضر در این صنعت ۵میلیارد برگه است. بیمه البرز، بیمه پارسیان، بیمه ملت، بیمه آسیا و بیمه دانا ۵نماینده صنعت بیمه کشور در بورس تهران هستند. در بررسی ارزش بازار هرکدام از این شرکت‌های بیمه‌ای، می‌بینیم که بیمه البرزبا ۶۰۰میلیون برگه سهم و ارزش بازاری ۲هزار میلیارد ریالی در حالی ۱.۰ درصد از ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارد که در گروه بیمه‌ای، بیشترین ارزش بازار را به‌خود اختصاص داده است.
  بیمه ملت با هزار و ۸۹۲میلیارد ریال ارزش بازار، در رتبه دوم میان ۵شرکت بیمه‌ای قرار دارد. ارزش بازار بیمه آسیا نیز هزار و ۴۷۹میلیارد ریال است و ۲میلیون و ۳۰۰هزار برگه سهم متعلق به این شرکت بیمه‌ای است. همچنین بیمه دانا با ۱۰۵میلیون برگه سهم و ارزش بازاری ۷۵۱ میلیارد ریالی کوچک‌ترین شرکت این گروه است.
  بررسی‌ها از این گروه نشان می‌دهد؛ این صنعت کوچک سهم اندکی از ارزش بورس تهران را در اختیار دارد و ارزش بازار آن به نیم درصد هم نمی‌رسد. در بین ۳۵صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران، بانک‌ها با نسبت قیمت به در آمد ۴.۱۴ مرتبه، نسبتی کمتر از نسبت قیمت به در آمد بازار را داشتند. صنعت بیمه نیز با نسبت قیمت به در آمد ۶در محدود‌ه میانگین نسبت قیمت به در آمد بازار قرار گرفته است.

 

 

 

قوانین و مقررات | پیمان رازداری | نقشه سايت | تماس با ما
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به شرکت نرم افزاری آفاق (اندیشه فناوری اطلاعات قرن) می باشد.